Ciasto filo

Posted by on Sep 3, 2012 in Ciasta | 0 comments

Ciasto filo

Składniki na ciasto filo:

400g mąki pszennej

łyżeczka soli

300ml ciepłej wody (nie gorącej)

50ml oliwy z oliwek bądź oleju

nieco skrobi ziemniaczanej

 

Przepis:

Ciasto filo swoją nazwę wzięło od greckiego słowa ‚phyllo’, jednak samo ciasto filo pochodzi z Turcji i to właśnie tam miała okazję zapoznać się z nim po raz pierwszy. W cieście tym urzekło mnie to, że ma ono przeróżne zastosowanie, a skład samego ciasta nigdy nie ulega zmianie, niezależnie od tego czy wykorzystujemy go to dania na słodko czy na kwaśno. Ciasto filo to bardzo cienkie ciasto, które można przygotować samemu, bądź zakupić je w sklepie już jako gotowe plastry. Ciasto filo przepis nie jest skomplikowany i nie wymaga wykwintnych składników, więc każdy może spróbować je przygotować. Mam nadzieję, że wykorzystacie do tego nasz przepis na ciasto filo.

Ciasto filo rozpoczynamy od wyciągnięcia miksera i zmiksowania nim mąki, soli oraz wody. Kiedy składniki się połączą dolewamy powoli oliwę bądź olej i cały czas miksujemy ciasto dalej, aż do momentu uzyskania zwartej konsystencji odchodzącej od brzegów miski bądź garnka.

Kiedy nasza masa na ciasto filo jest gotowe odkładamy mikser a ciasto wykładamy na stolnicę, którą uprzednio należy oprószyć mąką ziemniaczaną. Teraz należy uformować z masy małe kulki (ok 50 gramowe) i ułożyć je na blaszce wysypanej mąką ziemniaczaną w pewnej odległości od siebie. Kiedy z całej masy uformujemy już kulki i ułożymy je na blaszce przykrywamy ją folią i wkładamy do lodówki na ok 2 godziny.

Po 2 godzinach wyciągamy nasze ciasto filo z lodówki i wyciągamy wałek, którym będziemy rozwałkowywać każdy kawałek ciasta (każdą kulkę). Znów posypujemy stolnicę mąką ziemniaczaną a następnie wałkujemy na niej kolejno kulki z ciasta filo aż uzyskamy plaster, który ma ok 15 cm średnicy. Kiedy uzyskamy taki plaster wkładamy pod niego ręce i delikatnie go rozciągamy, aż do momentu, gdy nasze ciasto filo będzie miało grubość 0,5 milimetra. W taki sam sposób przygotowujemy kolejne płaty ciasta filo, które później układamy na stosie i przykrywamy je folią – jeśli nie będziemy ich od razu używać.

Ciasto filo można od razu wykorzystać do przygotowania jakiegoś dania, a można też je przechowywać dobrze owinięte w folię w lodówce przez 24 godziny lub też je zamrozić na nie więcej niż 2 tygodnie. Powodzenia w przygotowywaniu ciasta filo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *