Ciasto kukułka

Posted by on Sep 3, 2012 in Ciasta z kremem | Comments Off on Ciasto kukułka

Składniki na ciemny biszkopt:

8 jajek

8 łyżek cukru

8 łyżek mąki

2 łyżki kakao

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na jasny biszkopt:

4 jajka

4 łyżki cukru

4 łyżki mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki na masę czekoladową:

3 łyżki rozpuszczalnej kawy

10 dag mlecznej czekolady

10 dag gorzkiej czekolady

5 kieliszków wódk

3 łyżki cukru

Składniki na masę śmietankową:

1 litr śmietany kremówki

5 śmietan fixów

2 łyżki cukru pudru

Składniki na polewę oraz do dekoracji:

10 dag mlecznej czekolady

5 łyżek mleka

1 łyżka spirytusu

czekoladowe cukierki do dekoracji ciast

 

Przepis:

Ciasto kukułka wygląda na dość skomplikowane, ale w gruncie rzeczy wcale takie nie jest, jeśli będzie się postępować zgodnie z przepisem. A więc zaczynamy robienie ciasta kukułka – mam nadzieję, że wyjdzie wam tak samo pyszne jak mi.

Ciasto kukułka rozpoczynamy od zrobienia dwóch biszkoptów – jednego ciemnego drugiego jasnego. Oba biszkopty przygotowuje się w ten sam sposób, z tym że w przypadku biszkoptu ciemnego mamy jeden dodatkowy składnik, którym jest kakao.

Biszkopt przygotowuje się w prosty sposób. Wyciągamy mikser i ubijamy białka na prawie sztywną pianę po czym dodajemy cukru i ubijamy dalej. Następnie dodajemy do naszej piany z białek żółtka i miksujemy dalej. Kiedy mamy już gładką masę, odkładamy mikser i bierzemy drewnianą łychę, którą delikatnie mieszamy masę dodając do niej powoli mąki i proszek do pieczenia oraz kakao w przypadku ciemnego ciasta.

Biszkopty wlewamy na blaszki wysmarowane tłuszczem i wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 30minut. Po tym czasie odstawiamy biszkopt do ostygnięcia. Po ostygnięciu ciemny biszkopt kroimy na dwie części, a jasny biszkopt kruszymy.

Kolejny etap pieczenia ciasta kukułka to przygotowanie masy czekoladowej. W celu jej przygotowania rozpuszczamy kawę w szklance gorącej wody, po czym przelewamy ją do garnka, dodajmy czekoladę i mleczną i gorzką oraz cukier. Teraz zawartość garnka stale mieszając podgrzewamy, aż do momentu gdy wszystkie składniki dokładnie się ze sobą połączą i powstanie z nich gładka masa, którą następnie trzeba ostudzić, dodać do niej wódkę i wymieszać.

To jeszcze nie całe ciasto kukułka. Teraz czas na masę śmietankową. Bierzemy więc mikser i ubijamy śmietanę z cukrem pudrem i śmietanfixami, aż do uzyskania puszystej masy. Uzyskaną masę śmietankową dzielimy na dwie części.

Nasze ciasto kukułka czas złożyć w jedną całość. Zaczynamy więc od ułożenia na samym spodzie jednej części ciemnego biszkoptu. Na biszkopt ten wykładamy część masy śmietankowej, a na nią dajemy pokruszony jasny biszkopt, który polewamy masą czekoladową. Teraz wykładamy drugą część masy śmietankowej a na niej kładziemy drugą część ciemnego biszkoptu. Na górę ciasta kukułka wylewamy polewę czekoladową, którą tworzymy z rozpuszczenia w mleku czekolady z dodatkiem spirytusu. Na sam wierzch ciasta kukułka dodajemy cukierki czekoladowe.

Ciasto kukułka gotowe. Odstawiamy go na jakąś godzinkę do lodówki, a potem już możemy je podawać. Życzę udanego pieczenie i smacznego!!!